Nechte se naladit k četbě skvělého životopisného románu o biskupu Van Thuanovi, který byl bez soudu vězněn 13 let ve vietnamských komunistických lágrech. Tato kniha rozhodně „stojí za to“.
Kniha Nespoutaný biskup mě natolik vtáhla do děje, že jsem několikrát téměř nevystoupila z trolejbusu, když jsem ji během cesty četla. Myslím, že se autorce v tomto románu o vězněném vietnamském biskupovi Františku X. Van Thuanovi podařilo skvěle, a přitom pravdivě vylíčit jeho životní příběh, který je oslavou nezdolné vnitřní svobody uprostřed pronásledování a všelijakých útrap. Jeho věznitel v jednu chvíli uvažuje: „Thuane, ty máš takovou svobodu… Neumím si to vysvětlit… V tobě je něco, co nelze uvěznit.“ Van Thuan je držen dlouhé měsíce na samotce a noc jeho beznaděje protne důvěrný rozhovor s Pánem, ve kterém mu říká: „Františku, dokázal jsi velké věci. Všechna tvá díla jsou Boží, nejsou však Bohem. Ty ses domníval, že pracuješ pro mě, ale to já jsem konal své dílo v tobě a skrze tebe… Ode dneška chci, aby všechno mé bylo i tvé a všechno tvé bylo i moje.“
Skrze úkon odevzdanosti a vydanosti do Ježíšových rukou v biskupu Františkovi znovu zazáří nezlomná naděje, díky níž pak těší ty, se kterými se setkává. S jinými vězni sdílí jejich bídu a chudobu a skrze živý vztah s Bohem, je dokáže pozvedat z beznaděje. Mimo samotku si pak své spoluvězně postupně získává tím, že je má rád, stále znovu se rozhoduje pro odpuštění a obrací na víru dokonce i své věznitele. Jednoho z nich učí hymnus k Duchu Svatému v latině. Dalšímu svému vězniteli dokáže s vděčností říct: „Díky vašemu vězení jsem objevil svobodu, o níž jsem sice teoreticky věděl, ale nežil jsem v ní.“ Jeho slova jsou ozvěnou listu Římanům: „Všechno napomáhá k dobrému těm, kteří milují Boha“ (Řím 8,28).
Autorka Teresa Gutiérez de Cabiedes napsala knihu s názvem Nespoutaný biskup: Román o životě vietnamského kardinála Van Thuana (1928–2002) na základě skutečných událostí. František X. Nguyen Van Thuan pocházel z rodiny mučedníků pro Krista. Od roku 1975 byl komunistickým režimem vězněn třináct let, z toho devět v naprosté izolaci. Po propuštění byl v roce 1992 komunistickou vládou donucen opustit rodnou zemi. Papež Jan Pavel II. ho tedy povolal do Říma, kde se biskup Van Thuan intenzivně věnoval mimo jiné přípravě Kompendia sociální nauky církve. V roce 2000 vedl duchovní cvičení pro římskou kurii, kde svědčil o naději, jež čerpá ze síly milosrdenství. Tyto meditace byly ihned přeloženy do mnoha jazyků.
s. Jana Svobodová FMA
Chtěli byste se o biskupu (později kardinálu) Van Thuanovi dozvědět něco víc? Využijte naše odkazy:
Webová stránka věnovaná Van Thuanovi a kauze jeho svatořečení
Van Thuan na Wikipedii